Polonia isi accelereaza planurile de aparare si urmareste sa construiasca pana in 2030 cea mai numeroasa si puternica armata din Europa, a declarat ministrul apararii, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. Varsovia vizeaza un efectiv de 500.000 de soldati, cere o prezenta americana mai mare pe teritoriul sau si isi propune ca bugetul apararii sa ajunga la 5% din PIB pana la finalul deceniului.
Polonia cere o prezenta americana mai mare
Ministrul polonez al apararii a afirmat miercuri, in cadrul unei conferinte dedicate securitatii, ca suplimentarea trupelor americane in Polonia reprezinta un „obiectiv strategic”. In viziunea sa, securitatea Europei depinde in continuare de prezenta militara a Statelor Unite pe continent.
Declaratiile vin la scurt timp dupa ce Pentagonul a anuntat retragerea a 5.000 de militari americani din bazele germane Ramstein si Grafenwohr. Acestia fac parte dintr-un total de aproximativ 36.000 de soldati americani stationati in Germania, iar retragerea urmeaza sa fie finalizata in urmatoarele luni.
Pentru Varsovia, aceasta reasezare a prezentei militare americane in Europa poate deschide o oportunitate. Kosiniak-Kamysz a transmis ca Polonia se pregateste de mult timp pentru gazduirea unui numar mai mare de trupe americane si ca, in prezent, este gata pentru acest pas.
Tinta: 500.000 de soldati pana in 2030
Planul Poloniei depaseste dimensiunile prevazute anterior in Legea apararii nationale. Ministrul apararii a vorbit despre un obiectiv de 500.000 de soldati, dintre care 300.000 militari de cariera si 200.000 de rezervisti cu disponibilitate ridicata.
Prin comparatie, legislatia actuala prevedea 250.000 de militari de cariera si 50.000 de paramilitari. Noua tinta ar plasa Polonia intr-o pozitie centrala in arhitectura de securitate europeana, mai ales in contextul tensiunilor regionale si al repozitionarilor din cadrul NATO.
Kosiniak-Kamysz a descris situatia actuala drept una de „stare de urgenta” si a afirmat ca Polonia traieste „in vremuri de dinainte de razboi”. In acest context, ministrul a sustinut ca singurul raspuns realist este cresterea puternica a investitiilor militare.
Buget record pentru aparare
Polonia a alocat in 2025 aproximativ 50 de miliarde de euro pentru aparare, ceea ce reprezinta 4,7% din PIB. Este cel mai ridicat nivel din NATO raportat la dimensiunea economiei nationale si cu 40% mai mult decat in 2024.
Obiectivul anuntat de ministrul apararii este ca aceste cheltuieli sa ajunga la 5% din PIB pana la sfarsitul deceniului. El a avertizat ca intarzierea unei astfel de decizii ar putea avea costuri strategice, intr-un moment in care Polonia considera ca mediul de securitate se schimba rapid.
Varsovia urmareste si consolidarea industriei de aparare din Europa. Wladyslaw Kosiniak-Kamysz a anuntat ca Polonia a solicitat transferul productiei de lansatoare Patriot din Statele Unite in Europa, proiect considerat prioritar de autoritatile poloneze.
Discutii despre noul model NATO
Ministrul polonez a sustinut si conceptul „NATO 3.0”, propus recent de Washington, care presupune o redistribuire a sarcinilor intre Statele Unite si aliati. Ideea a fost criticata de experti internationali, intre care Sven Biscop, profesor si director al Institutului Egmont din Belgia, care a avertizat ca ar putea duce la o alianta cu mai multe viteze.
Criticile vizeaza riscul aparitiei unor ierarhii intre aliati in domenii precum informatiile, tehnologia nucleara si capacitatile critice. Kosiniak-Kamysz a respins aceasta interpretare si a sustinut ca modelul nu creeaza diferente intre aliati, ci recunoaste efortul statelor care investesc masiv in propria aparare.
Pentru Polonia, cresterea cheltuielilor militare, extinderea efectivelor si atragerea unei prezente americane mai mari fac parte din aceeasi strategie: consolidarea rapida a capacitatii de aparare intr-un moment in care securitatea europeana este privita cu tot mai multa ingrijorare.


